fbpx
Aj málo pomôže zmeniť slovenské lesy!

Aj málo pomôže zmeniť slovenské lesy!

Zamestnanci spoločnosti KORADOOR s ich rodinami sa podieľali na výsadbe stromčekov pre obec Mošovce, ktorú nedávno postihol výrazný výrub stromov. Výsadba prebiehala pod dohľadom lesníkov slovenských lesov, pričom sa v toto príjemne strávené sobotné dopoludnie vysadilo 1750 sadeníc lesných drevín.

Náš tím spoločnými silami vysadil 400 stromčekov v oblasti, ktorá bola postihnutá lykožrútovou kalamitou. Prázdne lesné plochy, ktoré sme denne obchádzali cestou do práce, nás nenechali chladnými a preto sme sa rozhodli, že našim lesom pomôžeme.

ČO NÁS VIEDLO K VÝSADBE STROMČEKOV?

Otázka, ktorú si položí, snáď, každý z vás. Sme firma, ktorej podnikateľská činnosť spočíva vo výrobe výrobkov z dreva. Vyrábame nábytky, dvere a podlahy na mieru, pretože nás to baví, pretože tomu rozumieme a pretože chceme, aby priestory našich zákazníkov boli kvalitné a tvorili pre nich domov, útočisko, ktoré sa spája s tými najpríjemnejšími pocitmi.

V polovici minulého roku 2018 sme si začali na prechádzkach prírodou všímať, čo sa deje s našimi lesmi. Prázdne plochy, obrovské množstvo vyrúbaných stromov, pustina…nechápali sme, prečo? Zabrániť rozsiahlemu výrubu nemôžeme a tak sme sa rozhodli dopomôcť výsadbou.

Ako firma sme vďační za to, čo nám príroda dáva. Sme vďační, že vďaka produkčnej funkcií lesov, ktorá vytvára drevnú hmotu môžeme tvoriť, vyrábať produkty, vytvárať pracovné miesta, že môžeme žiť. Lesy, prírodu a životné prostredie je potrebné chrániť, preto nám nie je ľahostajné a cudzie triedenie odpadov, znižovanie hodnôt znečisťovania ovzdušia a znižovanie využívania plastov.

 

Príprava výsadby stromčekov v Mošovciach

 

VYSÁDZAŤ ČI NEVYSÁDZAŤ?

Kvalifikovaní i nekvalifikovaní ľudia, však, majú rozdielny názor na to, do akej miery má človek prírode dopomôcť v boji s okolitými vplyvmi. V súčasnosti existujú dve názorové vlny v rámci vhodnosti umelého vysádzania stromov. Jedna je pre a druhá proti.

Plochy, kde sme robili výsadbu boli rozsiahlo postihnuté lykožrútovou kalamitou, ktorá mala rýchly priebeh. Hlavnou príčinou premnoženia podkôrných druhov hmyzu, lykožrúta smrekového, je klimatická zmena a teda teplo a sucho. Máme za to, že by mal lesník dobre poznať jemu zverené porasty a celkový ekosystém daného prostredia, aby vedel naplánovať účinné opatrenia.

My sme radi, že sme sa zúčastnili výsadby stromčekov. Strávili sme čas so svojimi kolegami a rodinami nad zmysluplnnou prácou a odchádzali sme s dobrým pocitom a úsmevom na tvári.

Takže odpoveď na otázku vysádzať či nevysádzať je z našej strany jednoduchá … riadíme sa srdcom a zdravým rozumom, preto v prijateľnej miere radi prírode dopomôžeme, no je dôležité ponechať jej priestor na prirodzený kolobeh života. Všetko má svoje miesto, význam a trvanie.

 

Kopanie jamiek pre výsadbu stromčekov v Mošovciach

 

SRDCOM I ROZUMOM …

Lesy sú našou neoddeliteľnou súčasťou. Zapojili sme sa, zaujímame sa a radujeme sa, že z toho, čo sme vysadili budú mať úžitok viaceré generácie. Rešpektujme evolučné lesy i tie hospodárske s rozumom a srdcom. Na Slovensku máme všetci blízko do lesa, no majme blízko i k lesu.

 

Upevňovanie stromčeka v zemi po výsadbe

 

UŽ VÁM NEUNIKNE ŽIADNA NOVINKA

Pravidelne aktualizujeme portfólio novými realizáciami a blog prínosnými článkami.
Chcete aby sa dostali až k Vám? Stačí sa prihlásiť k odberu.

ZAUJALI SME VÁS?
KONTAKTUJTE NÁS